Biografia

Wszechstronna pianistka i kameralistka

pasjonująca się przywracaniem do praktyki koncertowej zapomnianej twórczości fortepianowej polskich kompozytorów. Laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych oraz nagród na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.

Artystka doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne podczas licznych kursów interpretacji w kraju i za granicą, pracując z takimi znamienitymi postaciami ze świata pianistyki jak Vladimir Krainev, Philippe Giusiano, Vitalij Berzon, Katarzyna Popowa-Zydroń, Anna Malikova, Krzysztof Jabłoński czy Tobias Koch. 

 

Weronika Chodakowska występowała w większości krajów europejskich i w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce, m.in. na scenie Filharmonii Szczecińskiej, na scenie Zamku Królewskiego w Warszawie, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli czy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. 

 

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 11 lat pod kierunkiemprof. Tatiany Stępniak. Zaledwie po 5 latach edukacji muzycznej brawurowo wykonała II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa. Jako 17-latka zadebiutowała z recitalem fortepianowym w USA, wykonując dzieła Domenica Scarlattiego, Fryderyka Chopina i Aleksandra Skrjabina.
Studia magisterskie ukończyła w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej i dr. Ramiro Sanjinesa na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tajniki interpretacji zgłębiała również podczas nauki w Berlinie na renomowanej uczelni Hochschule für Musik Hanns Eisler oraz w ramach studiów licencjackich w Lucernie pod okiem wybitnego rosyjskiego pianisty Konstantina Lifschitza.

Pianistka wielokrotnie dokonywała nagrań na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Chopin. Bogata działalność artystyczna Weroniki Chodakowskiej obejmuje również współpracę z warszawskimi teatrami, m.in. z Teatrem Dramatycznym (pianistka w spektaklu „Amadeusz”). 

 

Poza wieloma aktywnościami na niwie koncertowej, artystka z chęcią angażuje się w liczne inicjatywy edukacyjne, mające na celu uwrażliwianie najmłodszych odbiorców na piękno sztuki.

 

Odtwórz wideo